Choď na obsah Choď na menu
 


Eohippus a ostatné vývojové stupne koňa

31. 1. 2008

Prví predchodcovia koňa žili pred 50-60 miliónmi rokov. Ich domovom bola dnešná Severná Amerika. Vedci dali prvému koňovi pekné meno Eohippus, čo znamená \"koník úsvitu\". EOHIPPUS žil približne pred 50 miliónmi rokov a bol veľký ako líška. V hustých močaristých lesoch sa živil hlavne lístím. Vývin koňa sa považoval dlhé roky za veľmi priamočiary, zrejmý a jednoduchý a jednoduchý od najstarších nájdených skamenelín koní až po dnešný moderný rod Equus. Postupným objavom skamenelín sa však dnes vyjasnilo, že vývin koňa zďaleka nebol  taký jednoduchý. Jednotlivé druhy koní sa vyvíjal rozličnou rýchlosťou, niekedy sa dramaticky menili, zatiaľ čo inokedy sa na nich prejavili iba postupné zmeny, pričom naraz žili vedľa seba množstvo druhov.
Vývin koňa sa považoval dlhé roky za veľmi priamočiary, zrejmý a jednoduchý a jednoduchý od najstarších nájdených skamenelín koní až po dnešný moderný rod Equus. Postupným objavom skamenelín sa však dnes vyjasnilo, že vývin koňa zďaleka nebol  taký jednoduchý. Jednotlivé druhy koní sa vyvíjal rozličnou rýchlosťou, niekedy sa dramaticky menili, zatiaľ čo inokedy sa na nich prejavili iba postupné zmeny, pričom naraz žili vedľa seba množstvo druhov.

Z Eohippa sa ďalej vyvinuli:

 

OROHIPPUS - jeho telo bolo už štíhlejšie, na predných končatinách mal 4  a na zadných 3 prsty. Odhaduje sa, že vážil priemerne   5,5kg a v kohútiku bol vysoký 36cm. Oči ani zuby ešte nepripomínali dnešného koňa.

MESOHIPPUS - bol väčší, mal dlhšie nohy a chrup vhodný k žuvaniu rozmanitejšej, ale stále ešte mäkkej potravy. Na všetkých končatinách mal po 3 prstoch.

PLIOHIPPUS - stál na jedinom kopyte, žil asi pred piatimi miliónmi rokov. Pliohippus sa považuje za predka všetkých koní, zebier a oslov. Vyzeral už ako dnešný kôň. Žil asi pred 5 miliónmi rokov, bol približne 110 cm vysoký a mal už úplne vyvinuté kopytá.

 

HIPPARION - výška 120 – 140 cm, zmena chrupu, tvaru lebky a predlžovanie končatín.

EQUUS - uzatvára vývojovú radu. Žil v Amerike asi pred tromi alebo dvomi miliónmi rokov, teda skôr ako človek.
Na začiatku ľudských dejín žily dva typy divokých koní. Tie sa prispôsobily meniacemu sa životnému prostrediu a stal sa základom všetkých plemien domáceho koňa.

KERTAK - dodnes žije v stepiach Ďalekého Východu Strednej Ázie a v zoologických záhradách. Jeho kohútiková výška je 130 – 140 cm, má mohutnú hlavu, stojatú hrivu a krátke silné končatiny.

TARPAN - žil v oblasti Kaspického a Čierneho mora. V 80. rokoch 19. storočia bol vyhubený. Jeho kohútiková výška bola 135 – 145 cm, bol ušlachtilejší a štíhlejší.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Vývoj koňa

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

kone

(natalia, 16. 9. 2009 12:41)

co potrebujem na kona

milovnička konov

(alex, 29. 12. 2012 12:31)

potrebuješ lonožku sedlo voditko na kona a uctu k konovi a to je všetko

KONE SU MOJA KRV

(ALEXA, 29. 12. 2012 12:41)


super

(kika, 8. 11. 2011 19:09)

toto je najkrajsia stranka na ktorej sa da nieco zis
tit o konoch. len tak dalej.mate sa na to tesit aka je s tim praca. ale je to krasne zviera a viem na konovi aj trocha jazdit. ale je to fuska. dovi, este pridem. babaj.

Mata

(Viki, 12. 11. 2010 19:48)

Kon by mal byt vo vybehu aj s inymi konmi...Preto je to tak,lebo ak budes chciet svojho konika dat ku inym konom(pri nejakej prilezitosti),tak by sa ostatnych koni napriklad mohol bat.
Drzim palce vo vybere :-)

awojik

(mata, 21. 4. 2010 20:31)

chcela by som sa spytat že chcem si kupit konika ale bude sam vo vybehu nebude mu smmutno alebo može byt aj sam vo vybehu

výcvik

(lucia záborská, 17. 5. 2008 11:32)

Keď má koník jeden rok,musí sa naučiť reagovaťna ľudský hlas a dovoliť,aby mu založil ohlávku.
V tom veku vie kráčať bez mykania lasa.Výcvik sa začína,keď má dva roky.Najprv ho cvičia na lonži.Keď urobí prvé pokroky,nasadia mu zubadlá.Potom koníka druhy chôdze:krok a klus.Tretí druh pohybu-cval sa učí až po niekolkých mesiacoch.Koňa môžme osedlať,až keď má dobre vyvinuté chrbtové svali.