Choď na obsah Choď na menu
 


Cross Country - vytrvalosť

18. 1. 2008

Vytrvalostne jazdectvo alebo dištančné jazdectvo je samostatné jazdecké odvetvie v ktorom sa hodnotí rýchlosť a vytrvalosť koňa. Popri military je to pre koňa a jazdca, hlavne vo vyšších stupňoch obtiažnosti najnáročnejšia jazdecká disciplína. Je to jedna z najkrajších jazdeckých disciplín, pretože sa väčšinou koná v prirodzenom prostredí vo voľnej prírode. Počas celej súťaže sa dbá o to, aby nebolo ohrozenie zdravie koňa, na trati sa vykonávajú pravidelné veterinárne kontroly a keď veterinár usúdi, že by mohlo byť ohrozené zdravie koňa, nedovolí dvojici pokračovať v súťaži. V národných podmienkach sa rozlišujú tieto stupne obtiažnosti:
Z - do 39 km
ZL - 40 - 79 km
S - 80 - 99 km
ST - 100 - 119 km
T - 120 - 139 km
TT - 140 viac kilomentrov.

ObrázokMôžu sa konať aj viacdňové súťaže, pozostávajúce z viacerých etáp.

Štartovať sa môže buď hromadným štartom, alebo jednotlivo v stanovených intervaloch. Ak sa štartuje jednotlivo, intervaly sú minimálne 2 minúty. Najmenej každých 30 km je veterinárna kontrola, aby sa zamedzilo ohrozeniu zdravia koňa.

Po dojazde jazdca s koňom do ciela sa koňovi do stanovenej doby musí ustáliť tepová frekvencie na 64 tepov za minútu, ak sa do stanoveného času neustáli - dvojica je diskvalifikovaná. Toto pravidlo je kvôli zamedzeniu uštvania koňa. Čas ustálenia tepu je stanovený väčšinou na 30 minút, môže byť skrátený na 20 minút.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

cross-country

(R, 2. 1. 2015 10:39)

Máš tam chybu táto súťaž je skoková.
Ale máš to pekné.

velmi

(tom , 26. 11. 2010 17:21)

mánvelnnnnnnnnnnýýýýjatkonikov

cross-country

(miku, 24. 8. 2008 16:41)

cawky ty tam mas napisane ze cross-country- vytrvalost a nie je vytrvalost nahodou endurancia a cross-country su terenne skokove sutaze a inak c´mas peknu stranku ked ces tak kukni moju www.beauceron.wbl.sk